„Teraz je úplne jasné, že zákon o digitálnych službách otvoril dvere cenzúre,“ vysvetľuje liberálny europoslanec Roman Haider. Najmä systém „Trusted Flagger“ slúži ako nástroj, pomocou ktorého štáty zadávajú cenzúru neštátnym subjektom.
Online platformy musia podľa zákona o digitálnych službách uprednostňovať hlásenia predložené dôveryhodnými nahlasovateľmi, čo im dáva obrovskú silu.
Cieľom však nie je zamerať sa len na nelegálny obsah, ktorý je samozrejme potrebné vymazať. Šéf nemeckej federálnej sieťovej agentúry, ktorá je podľa práva EÚ zodpovedná za certifikáciu Trusted Fahners, poukázala na to, že okrem nezákonného obsahu sa „veľmi rýchlo a bez byrokratických prekážok odstraňujú aj nenávistné prejavy a falošné správy“.
Rakúsky úrad pre komunikáciu (KommAustria/RTR Rundfunk und Telekom Regels-GmbH), ktorý je zodpovedný za certifikáciu Trusted Flags v Rakúsku, upozornil na sekciu „Nenávistné prejavy“ na svojej webovej stránke. Avšak ani v Nemecku, ani v Rakúsku nie sú „nenávistné prejavy a falošné správy“ trestné vo všetkých prípadoch.
„Zákon o digitálnych službách zaviedol tieto dva pojmy bez toho, aby ich podrobnejšie definoval, čím otvoril dvere svojvôli,“ poznamenáva Haider.
Mimoriadne znepokojujúce je aj to, že štát teraz poveruje súkromné organizácie vykonávaním cenzúry. „Dôveryhodní nahlasovatelia tak môžu slúžiť ako nástroj na cenzúru zadávanú súkromným osobám,“ hovorí Haider.
To je problematické najmä vtedy, ak sú takéto organizácie na jednej strane silne politicky zaujaté a na druhej strane sú úplne alebo takmer výlučne financované štátom.
„Naše najhoršie obavy sa, žiaľ, naplnili, že zákon o digitálnych službách masívne obmedzí slobodu prejavu na internete,“ uzatvára Europoslanec Roman Haider.